kuk – kulturno umjetnički kutak – manifestacija u gradskom parku

Ove godine u okviru Novogradiškog glazbenog ljeta organizirali smo manifestaciju Kulturno-umjetnički kutak (KUK) u Gradskom parku. Održan je niz zabavnih kulturno-umjetničkih sadržaja za sve životne dobi.

Umjetnici su svojim intervencijama i izričajem povezali umjetničko s turističkim i ponudili svoje produkte široj publici. Uz cjelokupni bogati program festivala, omogućili smo zainteresiranim sugrađanima i posjetiteljima brojne kreativne radionice i zabavne sadržaje.

 

Program:

ČETVRTAK, 10. 8. od 18:00

Radionica izrade nakita od recikliranih materijala

Stručna voditeljica: Jadranka Ivaniš Yaya, akad. slikarica

O voditeljici: rođena u Zagrebu 1974. godine. Diplomirala na ALU u Zagrebu 2000. u klasi prof. Zlatka Kesera. Završava Talijansku školu mode i dizajna Callegari te dobiva diplomu za stilista uređenja unutarnjih prostora. Paralelno gradi glazbenu karijeru u grupi Jinx.

Slika, održava likovne radionice za djecu i mlade te za osobe sa posebnim potrebama. Dizajnira nakit i uređuje i vodi na Yammatu radijsku emisiju Yayino gnijezdo koja ugošćuje umjetnike. Članica je HDLU- a, HGU- a i HZSU- a. Živi i radi u Zagrebu.

 

PETAK, 11. 8. od 18:00

Predstavljanje slikovnice Majstorica Nola popravlja tatu – gostovanje spisateljice Silvije Šesto i umjetnice Mile Lončar.

Nakon interaktivnog predstavljanja uslijedila je radionica izrade lutaka namijenjena djeci.

SUBOTA, 12. 8. od 10:00

Mila Lončar i Silvija Šesto – predstavljanje lutkovnice za odrasle – Milina arka, Crodiseja 22.

Nakon interaktivnog predstavljanja održana je radionica izrade lutaka namijenjena odraslima.

Nakon sjajne slikovnice Majstorica Nola popravlja tatu u kojoj je Mila odlutkarila sve od prve do posljednje stranice, pritom pokazavši kako se iz ničega reciklažom i ingenioznim rješenjima može stvoriti nova vrijednost, autorski tim Šesto/Lončar realizirao je slikovnicu lutkovnicu za odrasle Milina arka, Crodiseja 22. u kojoj tekst prati stotinjak lutaka Mile Lončar. Lutke su to javnih osoba iz Hrvatske i svijeta, a koje u međusobnim sučeljavanjima govore o ljudima općenito. Lutke Mile Lončar obišle su cijelu Hrvatsku kroz izložbe u knjižnicama i galerijama, te su sada ukoričene kao vrijedno djelo ove posebne i svestrane autorice.

Silvija Šesto rođena je 1962. u Zagrebu gdje je diplomirala filozofiju i književnost. Objavila je podosta proze i poezije za „odrasle“, te joj je izvedeno 15-ak radiodrama i više kazališnih predstava. Pet njezinih naslova za djecu uvršteno je u lektiru za OŠ (Bum Tomica 1 i 2, Debela, Vanda i Tko je ubio pašteticu). Dobitnica brojnih nagrada.

Na likovnoj sceni Mila Lončar nije nepoznato ime. Rođena je 1980. godine u Osijeku, po struci je dizajnerica odjeće. Zanima se raznim kreativnim stvarima i izražava u mnogim tehnikama. Svijet oblikovanja tekstila, ručni rad i reciklaža materijala trenutno je najviše zaokupljaju i nekako su u središtu njezinog izričaja.

 

SUBOTA, 12. 8. od 9:30 do 13:00

Žive statue i pantomimičar

 

NEDJELJA, 13. 8. od 17:00 do 20:00

Žive statue i pantomimičar

 

NEDJELJA, 13. 8. u 18:00

Pričaonica i radionica kamišibaj kazališta te likovna radionica za djecu.

Povodom Novogradiškog glazbenog ljeta Pučko otvoreno učilište „Matija Antun Relković“ je u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Nova Gradiška i Gradom Nova Gradiška raspisalo natječaj za najbolju priču za djecu (kratku priču, bajku, basnu) čiji je sadržaj namijenjen djeci predškolskog uzrasta i učenicima nižih razreda osnovne škole.

Temeljem žiriranjem odabranih priča organizirana je pričaonica te radionica kamišibaj kazališta na temu odabrane priče/bajke/basne, kao i likovna radionica pod stručnim vodstvom Nikoline Manojlović Vračar, nagrađivane spisateljice i akad. slikarice.

Nikolina Manojlović Vračar rođena je 1976. u Zagrebu, gdje je 2001. diplomirala slikarstvo u klasi prof. A. Rašića na nastavničkom odjelu ALU. Educira se za art terapeuta (poslijedipl. studij kreativnih terapija pri Sveučilištu J. J. Strossmayera u Osijeku. Članica je HDLU-a, HZSU-a, HDKDM-a i HART-a. Nagrađivana je autorica je knjiga i slikovnica (Nagrada Grigor Vitez).

NEDJELJA, 13. 8. – TIJEKOM CIJELOG DANA

Slikanje uživo, in situ – likovni performance akad. Slikara Tonije Franovića koji je uživo slikao novogradiške pejzaže.

Toni Franović (Zagreb, 1964.), diplomirao je slikarstvo na ALU u Zagrebu u klasi prof. Vasilija Jordana. Od 1993. u kontinuitetu predaje crtanje i slikanje na domaćim i inozemnim sveučilištima, od Amerike do Izraela. Zadnje desetljeće predaje na Studiju medijskog dizajna Sveučilita Sjever u Koprivnici. Njegovi se radovi nalaze u brojnim značajnim domaćim i inozemnim muzejskim, galerijskim i privatnim zbirkama.